Улога ХР-а као фасцилитатора мобинга: Пример из праксе
У модерним компанијама, одељење за људске ресурсе (ХР) често се представља као мост између запослених и менаџмента. Његова основна функција је заштита права радника и креирање сигурног радног окружења. Међутим, у пракси се понекад дешава да ХР, уместо да решава проблеме, постане алат менаџмента за фасцилитацију насиља, злостављања или дискриминације.
Пример из праксе
Једна запослена, назовимо је Ана, радила је у великој корпорацији на високој позицији. Након што је пријавила мобинг од стране свог непосредног шефа, очекивала је подршку ХР-а. Уместо тога, одељење за људске ресурсе почело је да спроводи суптилне, али штетне праксе:
- Игнорисање притужби: Прва реакција ХР-а била је одуговлачење и минимизирање проблема. Анина пријава је дуго била „у процесу,“ док се притисак на њу повећавао.
- Пребацивање кривице на жртву: Након неколико састанака, Ана је добила повратне информације да је „превише емотивна“ и да можда „погрешно тумачи“ понашање свог шефа. Овај став додатно је дестабилизовао њено самопоуздање.
- Искључење из комуникације: Ана је приметила да је постепено искључивана из важних пројеката и састанака, што је ХР правдао потребом за „оптимизацијом ресурса.“ Ово је била јасна порука да њено присуство више није пожељно.
- Припрема за отказ: На крају, ХР је почео да прикупља документацију како би оправдао раскид радног односа. Ана је добила понуду за споразумни раскид, уз упозорење да би у супротном могла имати проблема с даљим запошљавањем.
Последице
Уместо да заштити запосленог, ХР је директно допринео злостављању, чиме је постао саучесник у мобингу. Ана је била принуђена да потражи правду судским путем, што је трајало годинама и додатно исцрпело њене ресурсе.
Лекције
Овај пример показује како ХР, уколико нема јасне етичке стандарде и одговорност, може постати алат за спровођење злостављачких пракси. Да бисмо прекинули овај циклус, кључно је:
Обезбедити независне механизме за пријаву и решавање конфликата.
Едуковати ХР стручњаке о етичком понашању и родној равноправности.
Укључити екстерну супервизију у процес решавања притужби.
ХР би требао да буде стуб подршке запосленима, а не саучесник у мобингу.