ЗАКОН О РАДУ: НАЛЕД предлаже да се изменом Закона прецизније уреде заснивање радног односа и ступање на рад
Пракса је показала да врло често постоји потреба ступања на рад, даном потписивања уговора о раду, јер кандидат има сву потребну документацију и спреман је да крене са радом исти дан када потпише уговор. У том случају се јавља проблем са инспекцијом, зато што је тумачење Закона такво да послодавац мора минимум један дан раније да запосленог пријави кроз систем обавезног социјалног осигурања.
Када је у питању ступање на рад, важећим Законом о раду („Сл. гласник РС“, бр. 24/2005, 61/2005, 54/2009, 32/2013, 75/2014, 13/2017 – одлука УС, 113/2017 и 95/2018 – аутентично тумачење) је уређено да ако запослени не ступи на рад даном утврђеним уговором о раду, сматра се да није засновао радни однос, осим ако је спречен да ступи на рад из оправданих разлога или ако се послодавац и запослени другачије договоре. У пракси се дешава да запослени не ступи на рад даном који је утврђен уговором о раду, при чему није био спречен нити је имао било какав оправдан разлог, а није се другачије договорио са послодавцем.
Проблем се дешава због неусаглашености датума закључења уговора о раду кад се радни однос заснива и датума ступања запосленог на рад када запослени стиче права и преузима одговорности из радног односа. Дакле, уговор о раду и пуноважан је од момента његовог потписивања, али ће правне последице производити у неком каснијем тренутку, тренутку ступања запосленог на рад.
Међутим, послодавац је често морао да изврши и неке активности пре ступања запосленог на рад (попут пријаве у ЦРОСО систему). Те се услед не ступања запосленог на рад послодавцу јављају бројни административни проблеми. Рецимо, с обзиром на то да Закон није прецизирао поступање у овом случају већ само констатовао “да није заснован радни однос” послодавци имају различите праксе доказивања овог случаја како би нпр. давање изјаве руководиоца да се запослени није појавио уз чекање од три дана колико запослени има рок да донесе дознаку за случај боловања, вођење евиденција како би испратили реално стање, поништавање пријаве у ЦРОСО-у и сл.
НАЛЕД у Сивој књизи 16 предлаже да се у Закону о раду измени неколико чланова и то:
• Члан 30 став 1, уношењем допуне да се радни однос заснива закључивањем уговора о раду и ступањем на рад;
• Члан 32 став 1, тако да гласи: “Уговор о раду, закључује се најкасније са ступањем запосленог на рад, у писаном облику, односно електронском облику у складу са посебним прописима.”
• Члан 34, додавањем става 3, тако да гласи: “Послодавац је дужан да донесе решење којим се у складу са законом констатује да радни однос није заснован услед неступања запосленог на рад, те да уговор о раду не производи правно дејство. Решење који послодавац доноси има деклараторно дејство.” На овај начин би се потврдило да радни однос није ни заснован, те да уговор о раду не производи правно дејство даном када је запослени пропустио да ступи на рад.